29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, święto ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji bibliotekarka p. Marta Kaiser przeczytała dzieciom klas I-III zgromadzonym w świetlicy bajkę terapeutyczną pt. „Żółty berecik” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel ze zbioru „Bajkoterapia, czyli bajki - pomagajki dla małych i dużych”. Po wysłuchaniu tekstu dzieci odpowiadały na szereg pytań związanych z treścią utworu. Bajka opowiada o samotności i o tym, do czego może owa samotność doprowadzić. Bohaterka utworu, Nina pewnego dnia w prezencie od rodziców dostaje laptopa i nagle cały jej świat zaczyna się zmieniać, poznaje bowiem w intrenecie dziewczynkę o imieniu Patrycja. Jednak Patrycja nie okazuje się wymarzoną przyjaciółką i Nina popada w kłopoty oraz uzależnienie od internetu. Na odsiecz przybywa babcia Niny i próbuje rozwiązać jej problemy.
Kolejnym punktem zajęć była dyskusja na temat zagrożeń płynących z sieci. Dzieci wymieniały plusy i minusy korzystania z internetu, a następnie wypełniły karty pracy, gdzie akcentowały, co lubią w internecie najbardziej, co je martwi, z czego najczęściej korzystają.
Bajka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pozwala nam zrozumieć do czego może doprowadzić samotność (nie tylko dzieci) i brak kontaktu z ludźmi. Nic bowiem nie zastąpi relacji z drugim człowiekiem i potrzeby bycia zauważonym, docenionym i kochanym. Celem spotkania była promocja czytelnictwa, zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę oraz wyrabianie w nich nawyku czytania. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, rozwijają wyobraźnię, poszerzają słownictwo, pozwalają przeżywać niezwykłe emocje oraz stanowią antidotum na wszelkie smutki. Zapraszamy do biblioteki!