Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
11.05.2023
Z wizytą w Bibliotece Miejskiej
W dniach 9 i 11 maja 2023 klasy IV a i IV b pod opieką pań: Joanny Zembroń, Joanny Nowackiej, Kingi Gałuszki i Marty Kaiser odwiedziły Bibliotekę Miejską w Górze. Pod czujnym okiem Pani Jolanty Mikłosz zwiedziliśmy kolejno: na parterze Oddział Dziecięcy, na piętrze - Wypożyczalnię dla Dorosłych i Czytelnię dla Dorosłych. W Oddziale Dziecięcym podziwialiśmy wystawę zdjęć Pana Michała Ciesielskiego, pasjonata dzikiej przyrody i fotografa. Wystawa nosi tytuł „Dzika natura naszego regionu”. Klasie IV a udało się spotkać Pana Michała i usłyszeć od niego zarówno ciekawe historie na temat poszczególnych gatunków ptaków , jak i rady i wskazówki, jak należy się zachować w razie spotkania z drapieżnikiem np. z wilkiem. Po krótkiej wizycie w wypożyczalni przeszliśmy do czytelni, gdzie Pani Jolanta Mikłosz pokazywała uczniom m.in. cenne zbiory zgromadzone w bibliotece – ręcznie pisaną kronikę Góry czy reprint Konstytucji 3 Maja. Zainteresowaniem uczniów cieszyły się książki obrazkowe, tzw. picture books, gdzie warstwa wizualna odgrywa nadrzędną rolę, a tekst jest jedynie dodatkiem. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wystawa obrazów pt. „Góra w obrazach Marty Polechońskiej” w holu na piętrze biblioteki. Wystawa zrobiła nas duże wrażenie i z zapartym tchem szukaliśmy na obrazach miejsc nam bliskich. Pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły. Pewnie to nie ostatnia nasza wizyta w tym magicznym miejscu.
24.03.2023
„Mania w szkole” – spotkanie autorskie z Genowefą Matczak
Dnia 24 marca 2023 w naszej szkole gościła ponownie pani Genowefa Matczak, autorka „Biedronki Mani”. Tym razem odwiedziła klasę II c, gdzie zaprezentowała drugi tom przygód biedronki Mani pt. „Mania w szkole”. Dzieci ubrane na czerwono, w biedronkowej aranżacji jak urzeczone słuchały opowieści o tym, jak tytułowa biedronka Mania radzi sobie w szkolnym środowisku. Autorka wykorzystując prezentację multimedialną opowiedziała dzieciom o kulisach powstawania książeczki, zdradziła też, iż ilustratorką „Mani w szkole” jest jej wnuczka Róża. Pani Genowefa snując opowieść podkreślała rolę przyjaźni w życiu, tolerancji, empatii i poszanowania dla drugiego człowieka. Opowieściom towarzyszyły piosenki i zabawy ruchowe, a wśród nich (dla chętnych i odważnych) walczyk odtańczony z autorką.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę zakładki do książki. Była też możliwość zakupu książeczek wraz
z dedykacją od autorki. W ramach podziękowania pani Genowefa otrzymała od nas drobny upominek, podziękowanie za niezwykle ciekawe i pouczające spotkanie z „Manią w szkole” oraz kartkę z życzeniami na nadchodzące Święta Wielkanocy od klasy II c. Dzięki życzliwości autorki biblioteka szkolna wzbogaciła się o drugą część przygód biedronki Mani.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie i ciekawe lektury, gdyż cytując Lwa Tołstoja „Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami?”. Zapraszamy do biblioteki!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025.
18.11.2022
Zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W bibliotece pojawiło się sporo nowych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem uczniów. Zapraszamy do biblioteki! Każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
15.11.2022
Ogólnopolska akcja pn. „Przepiszmy to!”
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła będzie uczestniczyć już po raz drugi w ogólnopolskiej akcji „Przepiszmy to!”. Tym razem będziemy przepisywać „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupѐry’ego, a specjalną okazją do świętowania będzie 80-lecie pierwszego wydania utworu. Organizatorem akcji jest Academy International Wawer, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer oraz Warszawski Dom Kaligrafii, a jej efektem końcowym będzie rękopis „Małego Księcia” ozdobiony ilustracjami i inicjałami Waszego autorstwa. Organizator akcji nadesłane rękopisy zaprezentuje na wystawie. Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
5.11.2022
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji każde dziecko z klas I-III, które odwiedziło bibliotekę szkolną w dniu 4 listopada i wypożyczyło książkę, losowało pytanie związane z postacią z konkretnej bajki. Gdy na nie odpowiedziało, dostawało słodki upominek. Zabawa była przednia, a zainteresowanie uczniów ogromne. Ciekawostką jest fakt, iż 5 listopada to również dzień urodzin Walta Disney'a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025.
29.09.2022
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, święto ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji w świetlicy szkolnej bibliotekarka p. Marta Kaiser przeczytała dzieciom „Historię o przyjaźni” – fragment książki Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Po wysłuchaniu tekstu uczniowie chętnie odpowiadali na szereg pytań związanych z treścią tego rozdziału. Kolejnym punktem zajęć była pogadanka na temat roli przyjaźni w życiu człowieka. Dzieci odpowiadały na pytanie kogo nazywamy przyjacielem, wymieniały jakie cechy charakteru powinien posiadać przyjaciel oraz wyjaśniały jak rozumieją przysłowie „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Dopełnieniem dyskusji był wiersz Barbary Szelągowskiej pt. „Mój przyjaciel” przeczytany przez p. Martę Kaiser oraz przedstawienie definicji przyjaźni stworzonej przez autora książki Marka Michalaka. Końcowym punktem zajęć była praca plastyczna oraz słodki poczęstunek w nagrodę za aktywny udział w zajęciach. Celem spotkania była promocja czytelnictwa, zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę oraz wyrabianie w nich nawyku czytania. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy (nie tylko dla dzieci), rozwijają wyobraźnię, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać niezwykłe emocje. Czytajmy więc co dzień, nie tylko od święta!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025.
2.06.2022
„Malinka w świecie snów”
Dnia 2 czerwca 2022 w naszej szkole gościła ponownie pani Genowefa Matczak, autorka książek dla najmłodszych. Tym razem odwiedziła klasę VB i opowiedziała dzieciom o tytułowej bohaterce książki „Malinka w świecie snów”. Malinka to opowieść o dziewczynce, która podczas snu przenosi się do niezwykłego świata. Poznaje tam wyjątkowych przyjaciół i odwiedza ciekawe miejsca, niedostępne dla zwykłych ludzi. Każdy rozdział książki jest wspaniałą podróżą, która uczy nas empatii, tolerancji, odpowiedzialności i zrozumienia dla drugiego człowieka i jego wyborów. Opowieści o Malince towarzyszyła niezwykła prezentacja multimedialna, podczas której usłyszeliśmy m.in. piosenki zespołu Varius Manx „Ten sen”, „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty w wykonaniu dzieci i młodzieży z Rzeszowa oraz piosenkę zespołu Lombard z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Uczniowie zasłuchani w niezwykłą opowieść autorki, nie zauważyli, gdy minęły dwie godziny spotkania…
Ostatnim punktem wizyty było wspólne zdjęcie. Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę zakładki do książki z dedykacją od autorki.
W ramach podziękowania pani Genowefa przyjęła od nas słodki upominek oraz podziękowanie za niezwykle ciekawe spotkanie z „Malinką w świecie snów”. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025