LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
2.01.2024
”Dzięki Laboratorium Przyszłości rozwijamy cyfrowe umiejętności”
Z końcem grudnia 2023r. dobiegł czas realizowanej w klasie III b w SP 3 Góra innowacji ”Dzięki Laboratorium Przyszłości rozwijamy cyfrowe umiejętności”. Jej autorkami były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej – Wioleta Leśniak i Jolanta Wilkosz. Wzięło w niej udział szesnastu chętnych uczniów, którzy spotykali się raz w tygodniu. Łącznie było to dwanaście zajęć. Podczas siedmiu z nich trzecioklasiści zapoznali się z genibotami i ich obsługą. Uczyli się oni układać proste kody, wykorzystywać karty numeryczne, tworzyć pętle oraz kodować krótkie programy. Uczniowie kodowali też krótkie utwory za pomocą kart muzycznych oraz rysowali figury geometryczne przy użyciu genibotów. Trzecioklasiści wykonywali też szereg ćwiczeń z użyciem maty do kodowania i zestawu kolorowych kubeczków. Tworzyli oni zakodowane obrazy z kubeczków, bawili się w kubeczkowe sudoku, budowali wieże oraz odkodowywali zaszyfrowane polecenia. Na kolejnych zajęciach wykorzystane zostały tangramy oraz szereg zabaw z kostką. Uczniowie mieli też szansę grać w różne swoje gry planszowe, jak również zaproponowane przez prowadzących. Ostatnie – podsumowujące – spotkanie służyło przeprowadzeniu ewaluacji prowadzonej innowacji. Dokonane to zostało za pomocą krótkiej ankiety skierowanej do uczniów oraz rozmów z ich rodzicami. Wszyscy oni w pozytywny sposób wypowiadali się o zrealizowanym przedsięwzięciu. Podczas ostatniego spotkania wykonane zostały plakaty reklamujące prowadzoną innowację oraz wykorzystanie sprzętu, który szkoła pozyskała dzięki udziałowi w programie Laboratorium przyszłości. Plakaty te wyeksponowane zostały na korytarzu w budynku przy ul. Podwale 20.
27.11.2023
Guzikowe wymyślanki
Świetlica szkolna rozwija w dzieciach kreatywność, stąd też pomysł na wykorzystywanie guzików, które otrzymaliśmy z programu Laboratorium Przyszłości. Do zabawy w niestandardowe zastosowanie tego materiału nie trzeba było długo namawiać. To, co grało dzieciom w duszy, przelały na wytwory własnej pracy.20.11.2023
Robótki ręczne rozwijają sprawność manualną, twórcze myślenie, dokładność, poczucie estetyki i cierpliwość. Jest to też odpoczynek po lekcjach, forma wyciszenia i odreagowanie emocji. Za sprawą naszej nauczycielki Doroty Żłobińskiej uczniowie klas 4- 8 dosłownie zarazili się tą formą spędzania czasu. Z satysfakcją obserwujemy jak dzieci z włóczki otrzymanej w ramach programu Laboratoria Przyszłości wykonują podstawowe ściegi szydełkowe, tworzą bransoletki, zawieszki, naszyjniki. Zajęcia pokazują, że dawny sposób spędzania czasu przez nasze babcie może być źródłem satysfakcji i radości. I nie jest niemodny!
13.10.2023 r.
Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną przy ulicy Podwale mają okazję konstruować niezwykłe budowle oraz pojazdy z klocków otrzymanych w ramach inicjatywy realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - "Laboratorium Przyszłości". Wszystkie budowle, które powstały były tworzone z wielka wyobraźnią i starannością. Tworzenie budowli z klocków pozwala na rozwijanie zdolności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej. Poniżej zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie uwiecznione zostały najładniejsze prezentacje.
21.03.2023
Spotkanie z genibotem
Dzisiejsze zajęcia przyniosły trzecioklasistom mnóstwo nowych wrażeń i doznań. Najpierw uczyli się oni obsługi genibotów, a następnie układali z kart krótkie programy, które wczytywane były przez roboty. Zajęcie to bardzo spodobało się dzieciom i po chwili tworzone przez nich kody zaczęły się
wydłużać i stawać coraz trudniejsze. Uczniowie bardzo szybko odkryli, że za pomocą „magicznych kart” można też zaprogramować muzykę i już po krótkimczasie nasze geniboty zamieniły się w grające i nstrumenty. Czas zajęć minął bardzo szybko, a dzieci nie mogą się już doczekać kolejnego spotkania z tymi jakże inteligentnymi – choć bardzo małymi - robotami.Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz
18.03.2023
Szyjemy...
Na prośbę Domu Kultury w Górze, który realizuje projekt " Artystycznie-Patriotycznie", rozpoczęliśmy w dniu dzisiejszym działania, których celem jest uszycie z uczniami klasy Va 100 flag Polski. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu i poprowadzi pani Kinga Gałuszka.
16.03.2023
Rozpoczynamy nową innowację
W dniu 16 marca rozpoczęta została kolejna innowacja - Spotkanie z genibotem. Skierowana jest ona do uczniów klasy III b i III c. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło dwudziestu dwóch trzecioklasistów. Poświęcone było ono kodowaniu na macie. Dzieci bardzo chętnie wykonywały obrazy z kolorowych kubeczków i układały z nich piramidy. Ogromne zaangażowanie przejawiały podczas tak zwanej kolorowej przesuwankikodowanki, w czasie której miały uporządkować kubeczki według kolorów. Działania te rozwijały logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów oraz doskonaliły umiejętność pracy w grupie. Zajęcia z programowania sprawiły dzieciom dużo radości. Stanowią one początek wspaniałej przygody z genibotami pozyskanymi przez szkołę w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratorium Przyszłości.
Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz
20.01.2023
Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Szyciuszki”
W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste podsumowanie innowacji pedagogicznej „Szyciuszki”, czyli zajęcia krawieckie dla uczniów klas V, których celem jest zapoznanie uczniów z podstawami szycia na maszynie. Gościliśmy rodziców naszych kursantów, którzy z przebiegu zajęć byli równie zadowoleni, jak my sami. Nasi zdolni piątoklasiści w tym dniu uczyli swoich rodziców wszystkiego tego, czego sami zdołali się nauczyć: jak poprowadzić ścieg prosty, a jak zygzakowaty; gdzie nawlec nitkę; co to jest ryglowanie; czym różni się stebnówka od overlocka itp. I półrocze zarezerwowane zostało dla klasy Va. Niebawem swoją przygodę z maszyną do szycia rozpoczną uczniowie klasy Vb, którzy codziennie dopytują o zajęcia. Wszyscy uczestnicy otrzymali także certyfikaty, świadczące o nabytych nowych umiejętnościach. Pomysłodawcą i realizatorem innowacji jest pani Kinga Gałuszka.
Pracownia krawiecka powstała dzięki inicjatywie edukacyjnej #Laboratoriaprzyszłości
19.01.2023
U nas się nauczysz
Praktycznie technicznie - tak wyglądają lekcje techniki w naszej szkole! Uczniowie uczą się przede wszystkim metodą praktyki i jednocześnie zabawy. Podczas I półrocza szkolnego bieżącego roku wykonywane były m.in. sówki z plastrów brzozowych, przy realizacji których uczniowie uczyli się obsługi wkrętarki. W pracowni technicznej powstały także owoce 3D z papieru. Klasy V zapoznały się z podstawami rysunku technicznego, a także uczyli się na szydełku i drutach. Niektórzy własnoręcznie zrobili szaliki! Podczas lekcji powstały pierwsze wypieki. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w proces powstawania ciast, które po upieczeniu wspólnie kosztowali. Największe powody do dumy dawali nam rodzice, którzy po lekcjach przesyłali zdjęcia i informacje o wykonywaniu tych wszystkich nabytych umiejętności w domu. Bardzo dziękujemy i informujemy, że to jeszcze nie koniec roku szkolnego.
Część zadań była możliwa dzięki inicjatywie edukacyjnej #Laboratoriaprzyszłości
21.12.2022
Sesja świąteczna cz.3
Kolejny dzień sesji świątecznej za nami.
Na zdjęciach klasy 1a, 2b, 2c, 3c, 5a, 6b, 7a, 7b, 8a, 8b, 8c, 8d
Miłego oglądania
Sprzęt fotograficzny zakupiliśmy w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" a statyw z tłem świątecznym ufundowała nasza cudowna Rada Rodziców .
Dziękujemy pani Karolinie Świątkiewicz i panu Romanowi Zbroińskiemu za wykonanie tak wspaniałych zdjęć.
16.12.2022
Sesja świąteczna cz.2
Kolejne dni sesji świątecznej za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność pracować z modelkami i modelami z klas 1b, 2a, 3b oraz 4b. Miłego oglądania
Sprzęt fotograficzny zakupiliśmy w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" a statyw z tłem świątecznym ufundowała nasza cudowna Rada Rodziców
6.12.2022
Mikołajkowe szycie
6 grudnia uczennice klas 7b i 8 a, pod opieką pani Renaty Matysiak, uszyły prezenciki- woreczki lawendowe. Zostaną one przekazane wraz z kartkami i życzeniami świątecznymi podopiecznym Ośrodka l Dziennego Pobytu Osób Starszych i Mieszkań Chronionych. Większość dziewcząt pierwszy raz siedziało przy maszynach. Dziewczyny były zachwycone, że powstaje coś z niczego . Trochę serca, wolnego czasu, nici, dostęp do maszyn i...woreczki gotowe.12.12.2022
Sesja świąteczna cz.1
Wczoraj rozpoczęliśmy intensywne testowanie sprzętu fotograficznego otrzymanego z programu "Laboratoria Przyszłości" oraz zakupionego statywu z tłem świątecznym przez naszą Radę Rodziców. Dziś prezentujemy pierwsze migawki z sesji klasy 3a, 4c oraz 5b.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
14.11.2022
Zajęcia plastyczne o tematyce jesiennej w świetlicy
Uczniowie świetlicy w ramach zajęć plastycznych wykonali ciekawe prace o tematyce jesiennej. Do ich wykonania wykorzystali materiały pozyskane w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Uczniowie stworzyli piękne jesienne drzewa z kolorowych kartek papieru oraz różnego rodzaju guzików. Zajęcia były wspaniałą okazją do rozwoju uczniowskiej kreatywności i pomysłowości.
2.11.2022
Jesienne robótki ręczne
To, że jest jesień nie oznacza, że w świetlicy będziemy się nudzić! Nie ma mowy! I tak w ubiegłym tygodniu zabraliśmy się za materiały otrzymane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Z otrzymanej wełny powstawały przeróżne prace: jeże, drzewa, pompony. Każdy miał inny pomysł na wykonanie, co świadczy o kreatywności dzieci.
Skoro tak dobrze poszło, nie wahaliśmy się postemplować troszeczkę warzywami i owocami. Kapusty, winogrona, ogórki, marchewki, gruszki, cebula- wszystko przydało się, aby puścić wodze fantazji i wyczarować prace malarskie godne prawdziwego artysty. Rozwijamy twórczą wyobraźnię dzieci i poszerzamy horyzonty.
20.09.2022
Mamy to ...
Dnia 20 września Szkoła Podstawowa Nr 3 w Górze dokonała uroczystego otwarcia długo wyczekiwanej pracowni krawieckiej. Nasza szkoła jako jedyna w gminie Góra dokonała zakupu 10 maszyn firmy Singer wraz z niezbędnymi akcesoriami. Zakup tych maszyn był możliwy dzięki rządowemu programowi „Laboratoria przyszłości”. Kwota jaką pozyskaliśmy na zakup nowoczesnych sprzętów to łącznie 148 500zł. Uatrakcyjnią one zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Nasi uczniowie będą mieli możliwość brania udziału w zajęciach pozalekcyjnych z szycia na maszynie, które prowadzić będzie pani Kinga Gałuszka. Już nie możemy się doczekać tych wspaniałych uszytków!
10.06.2022
Kodowanie na macie
Ostatnie dni roku szkolnego sprzyjają temu, aby więcej czasu poświęcić na zabawę. Tym razem nie była to typowa zabawa lecz jedno z zaplanowanych działań w zakresie innowacji „Matematyczne wyzwania”. Drugoklasiści pracując na matach do kodowania mieli okazję rozwijać swoje logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną. Uczniowie poznawali przy tym nowe pojęcia i zagadnienia informatyczne. Zajęcia z kodowania, to wspaniała zabawa ucząca pracy w grupie, analizowania i wnioskowania. Ćwiczenia te tak bardzo podobały się uczniom, że chętnie chcieliby je powtórzyć.
W. Leśniak, G. Mrozowska, J. Wilkosz
17.02.2023
Program Laboratoria Przyszłości
-
Gmina Góra pozyskała dofinansowanie w wysokości 505 200,00 zł w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pn. „Laboratoria Przyszłości”.
Założeniem programu jest, aby każda szkoła podstawowa do 1 września 2022 roku była zaopatrzona w nowoczesne wyposażenie podstawowe, czyli drukarki 3D, mikrokontrolery i sprzęt do nagrań. Z pozyskanych funduszy szkoła może również zakupić sprzęty znajdujące się w katalogu wyposażenia dodatkowego, np. wyposażenie stanowisk, narzędzia, robotykę, AGD, materiały eksploatacyjne, audio-wideo, pomoce projektowe i wyposażenie BHP.
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Górze otrzymała w ramach programu kwotę 148 500,00 zł.
W 2021 r. szkoła zakupiła na kwotę 25 128,90 zł: 4 laptopy, 1 notebooka, oraz długopisy 3D – laptopy oraz notebook są dedykowane oraz stanowią integralną część drukarek 3 D. Wyposażenie sal lekcyjnych w zakupione urządzenia i sprzęt pozwoli na naukę uczniom przez eksperymentowanie i praktyczne działanie, by w ten sposób zdobywać umiejętności, które posłużą do wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności. Obecnie zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na lekcjach matematyki, informatyki, techniki i fizyki.15 lutego 2022 r. zakończyło się trzecie postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zakup wyposażenia w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Wybrano najkorzystniejsze oferty na zakup :drukarek 3 D, pracowni druku 3 D, przedmiotowych pracowni modułowych, nagłośnienia, oraz oświetlenia, wizualizerów, mikroskopów i teleskopów, tablic, stacji lutowniczych i różnego rodzaju klocków konstrukcyjnych. Ponadto w sprzęt gospodarstwa domowego wyposażona zostanie jedna z pracowni (maszyny do szycia, szydełka, druty, włóczki, nici). Koszt zakupu w/w wyposażenia to 87 170,95 zł
W postępowaniu nie wyłoniono dostawcy zestawów do zajęć z robotyki LEGO (dla klas IV – VIII), oraz szkolnych zestawów GeniBotów (dla klas I – III) na co zostanie rozpisane kolejne postępowanie. Pozostała kwota do wydatkowania to 36 200,15 zł
28.01.2022
Program Laboratoria Przyszłości
-
Gmina Góra pozyskała dofinansowanie w wysokości 475 200,00 zł w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pn. „Laboratoria Przyszłości”.
Założeniem programu jest, aby każda szkoła podstawowa do 1 września 2022 roku była zaopatrzona w nowoczesne wyposażenie podstawowe, czyli drukarki 3D, mikrokontrolery i sprzęt do nagrań. Z pozyskanych funduszy szkoła może również zakupić sprzęty znajdujące się w katalogu wyposażenia dodatkowego, np. wyposażenie stanowisk, narzędzia, robotykę, AGD, materiały eksploatacyjne, audio-wideo, pomoce projektowe i wyposażenie BHP.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Górze otrzymała w ramach programu kwotę 148 500,00 zł.
W 2021 r. szkoła zakupiła na kwotę 25 128,90 zł laptopy, notebooka, oraz długopisy 3D.
-