12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno wychowawczych - Święto Narodowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Stańczyk i książę Witold na żywo…, czyli projekt patriotyczny „Żywe obrazy. Idee wolności i niepodległości w malarstwie polskim”
Dnia 8 listopada w Szkole Podstawowej Nr 3 spotkaliśmy się o godzinie 1000 na uroczystości pod hasłem: Idee niepodległości i wolności w malarstwie polskim. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością: w imieniu pani Burmistrz pani Naczelnik Wydziału Oświaty Izabela Baranowska, przewodnicząca Rady Rodziców pani Iwona Stocka oraz panie: dyrektor Bożena Domańska, wicedyrektor Teresa Kajzer i wicedyrektor Anita Heinze -Kasprzak.
Idea powstania żywych obrazów pojawiła się w tej szkole już 3 lata temu jako efekt projektu edukacyjnego „Wehikuł czasu” autorstwa pani Anety Grabowskiej i Joanny Zembroń. Pomysł tak bardzo spodobał się uczniom i pomysłodawcom, że zabawa w teatr malowany obrazem, trwa do dzisiaj, a żywe obrazu uświetniają wiele wydarzeń o charakterze lokalnym.
Do wspólnego projektu zatytułowanego „Żywe obrazy. Idee wolności i niepodległości w malarstwie polskim” nasza szkoła zaprosiła uczniów Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie. Zaproszeni uczniowie pod opieką pani Renaty Glińskiej przygotowali spektakl słowno-muzyczny ze znakomitą interpretacją żywego obrazu „Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska” Jana Matejki. Uczniowie przedstawili w formie narracji tło społeczno-polityczne dzieła, wyjaśnili symbolikę stroju i rekwizytów. Całość artystyczna została uświetniona znakomitą muzyką filmową oraz piosenką wykonaną przez wszystkich uczniów.
Żywe obrazy stały się tworzywem, który z kolei uczniowie naszej szkoły – z klasy Va i Via zamienili w fotografię pokazaną w formie prezentacji multimedialnej. Wykorzystali w tym celu twórczość Artura Grottgera, który stworzył cykl niezwykle poruszających obrazów z serii „Polonia”, „Lituania”, „Wojna”. Obrazy zatytułowane „Powstanie styczniowe”, „Na pobojowisku”, „Widzenie”, zostały przygotowane na języku polskim w plenerze przez uczniów klasy VI a i ich opiekunkę Joannę Zembroń.
Projektem, na który porwali się również uczniowie koła teatralnego z klasy Va i VI a było przedstawienie żywego obrazu słynnej „Bitwy pod Grunwaldem” autorstwa Jana Matejki. Obrazowi towarzyszyła muzyka Czesława Niemena.
W spotkaniu udział wzięły także uczennice koła muzycznego pod opieką pana Mariusza Ratajczaka, które zakończyły spotkanie piosenką „Niepodległa, niepokorna”.
Dekoracje przygotowały panie Jolanta Hanusiak-Cebenko oraz pani Aneta Grabowska, która stała się także autorką wzruszającej prezentacji multimedialnej, poświęconej idei polskości i rozumieniu tożsamości narodowej. Swoją prezentacją rozpoczęła nasze przedstawienie.
To było ciekawe i poruszające artystycznie doświadczenie, pozwalające nie tylko zachować pamięć o ważnych dla Polski wydarzeniach, ale i integrować się w środowisku lokalnym oraz wymieniać doświadczeniami artystycznymi z innymi szkołami.
Joanna Zembroń
21
Wycieczka zawodoznawcza klasy VIIIa
W czwartek 8 listopada uczniowie klasy VIII A wraz z wychowawcą panią Kingą Gałuszka i panią Martą Kaiser wzięli udział w wycieczce do KGHM o/Zakład Wzbogacania Rud. Zapoznani zostali oni zarówno z zasadami BHP panującymi na poszczególnych halach, a przede wszystkim mieli możliwość na własne oczy obejrzeć proces wzbogacania rud. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał odpowiedni zestaw do ubrania przed wejściem na hale. Wycieczkę zorganizował nasz doradca zawodowy pani Ida Lis, która także uczestniczyła w wyjeździe.
PRZYBIJAMY PIĄTKI Z UNIĄ
6 listopada 2018 r. do Góry przyjechali reprezentanci Fogo Unia Leszno! Najbardziej utytułowana drużyna żużlowa oraz Radio Elka. Na wieść o tym że nasi idole odwiedzą Górę z akcją Bycza Złota Jesień i Przybijamy piątki, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Górze wraz z nauczycielką p. Jolantą Hanusiak- Cebenko postanowili zaprosić bohaterów Mistrzostw Polski na żużlu do szkoły. Pomysł ten okazał się być strzałem w dziesiątkę . Na spotkanie wyszło mnóstwo uczniów wraz z nauczycielami . Przyszli też uczniowie innych szkół oraz nasi absolwenci. Frekwencja była imponująca a goście bardzo mile zaskoczeni. Rozmów nie było końca; wywiady, pytania, zdjęcia, autografy… Dzieci były zachwycone, zawodnicy dumni z tak dużego zainteresowania i popularności. Czas dodatkowo umilały zabawy z maskotką Unii- Byczkiem Fredkiem, który jak zwykle był w świetnym humorze i zaczepiał dzieci w przezabawny sposób.
9
Gminny Konkurs Historyczny „TEST WIEDZY O NIEPODLEGŁOŚCI”.
05 listopada 2018 roku Biblioteka Miejska w Górze pod patronatem Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz zorganizowała „Test Wiedzy o Niepodległości” symbolicznie nazwany „100 pytań na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Celem konkursu było przede wszystkim upowszechnienie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski, budowanie świadomości i pielęgnowanie polskości a także zainteresowanie uczniów historią Niepodległej Polski.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI – VIII szkoły podstawowej oraz klasa III gimnazjum. W konkursie wzięło udział 19 drużyn dwuosobowych wśród, których wyłoniono zwycięzców.
Nasi uczniowie zajęli I miejsce. Byli to: Julia Wiśniewska i Mateusz Janik (oboje z klasy VIIIb). Do testu przygotowała ich Małgorzata Turkowska nauczyciel historii.
2
Zebranie z rodzicami
Serdecznie zapraszamy na zebrania rodziców uczniów klas I - III, które odbędą się 15 listopada 2018r. (czwartek) o godz. 1600 w budynku przy ulicy Podwale 20
klasa I A– sala nr 11 (parter)
klasa I B – sala nr 12 ( I piętro)
klasa II A – sala nr 14 ( I piętro)
klasa II B – sala nr 9 ( parter)
klasa IIC – sala nr 17 (I piętro)
klasa III A – sala nr 15 ( I piętro)
klasa III B – sala nr 1 ( parter)
oraz rodziców uczniów klas IV – VIII i III gimnazjalnych, które odbędą się 15 listopada 2018r. (czwartek) o godz. 1700 w budynku przy ulicy Poznańskiej 2 i Poznańskiej 2A
Zebrania rozpoczynają się wykładem dla rodziców na temat „Zagrożenia w sieci” – w holu budynku przy ul. Poznańskiej 2A. Po wykładzie rodziców zapraszamy na spotkanie z wychowawcą do następujących sal lekcyjnych:
klasa IV A– sala nr 19 ( Poznańska 2A)
klasa IV B – sala nr 22 ( Poznańska 2A)
klasa IV C – sala nr 8 ( Poznańska 2A)
klasa IV D – sala nr 7 ( Poznańska 2A)
klasa V A – sala nr 9 ( Poznańska 2)
klasa V B – sala nr 22 ( Poznańska 2)
klasa V C – sala nr 21 ( Poznańska 2A)
klasa VD – sala nr 16 ( Poznańska 2A)
klasa VI A – sala nr 24 (Poznańska 2)
klasa VI B – sala nr 21 ( Poznańska 2)
klasa VIC – sala nr 19 ( Poznańska 2)
klasa VIIA – sala nr 11 ( Poznańska 2)
klasa VIIB – sala nr 23 ( Poznańska 2)
klasa VIIC – sala nr 7B ( Poznańska 2)
klasa VIIIA – sala nr 18 ( Poznańska 2A)
klasa VIIIB – sala nr 10 ( Poznańska 2)
klasa IIIA G – sala nr 17 (Poznańska 2A)
klasa IIIB G - sala nr 3 (Poznańska 2A)
klasa IIIC G – sala nr 5 (Poznańska 2A)
klasa IIID G – sala nr 4 (Poznańska 2A)
100 LAT NIEPODLEGŁEJ
Pod takim hasłem w dniu 6 listopada odbyła się wieczornica patriotyczna. Udział w niej wzięli zaproszeni goście w osobach: Redaktor naczelny Przeglądu Górowskiego p. Elżbieta Maćkowska, przewodnicząca Rady Rodziców p. Iwona Stocka, Dyrektor Biblioteki Miejskiej p. Danuta Biernacka, Metodyk Edukacji Wczesnoszkolnej p. Dorota Izdebska, emerytowany Dyrektor Banku PKO p. Michał Baworowski, Dyrektor Banku PKO p. Zbigniew Woźniak, Z –ca Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska p. Lucjan Żołnieruk oraz gospodarze wieczoru Dyrektor szkoły p. Bożena Domańska i wicedyrektorki p. Teresa Kajzer i p. Anita Heinze - Kasprzak. Mali artyści z klasy IIb i IIc wierszem, tańcem i piosenką zilustrowali niektóre wydarzenia z dziejów Polski. Pomimo tak trudnego dla drugoklasistów tematu doskonale zrozumieli oni, czym jest niepodległość. W scenariuszu przedstawienia ujęci zostali również zaproszeni goście, którzy prezentowali wiersze patriotyczne. W podniosły nastrój wprowadziła widzów bogata scenografia, piękne stroje, rekwizyty oraz efekty multimedialne. Licznie przybyli rodzice, dziadkowie i najbliżsi małych aktorów oklaskiwali występy gromkimi brawami. Gorące podziękowania otrzymały też organizatorki uroczystości.
Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz
17
Wizyta przedszkolaków w szkole
W piękny jesienny, listopadowy dzień uczniowie klasy II b i II c gościli młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola Nr 3 im. Jasia i Małgosi w Górze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w szkole. Maluchy wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunkami uczestniczyły w przygotowanym przez drugoklasistów przedstawieniu patriotycznym. Dzieci poznały symbole narodowe i otrzymały związaną z nimi kartę pracy. Radość sprawił im też słodki upominek. W podzięce za krótką lekcję historii wręczyły wychowawczyniom klas piękne wykonane własnoręcznie biało-czerwone róże.
W. Leśniak, J. Wilkosz
Wystawa - 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę
W dniu 31.10.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Górze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac zgłoszonych do udziału w etapie gminnym konkursów plastycznych organizowanych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę . W uroczystości wzięła udział w imieniu Pani Burmistrz Ireny Krzyszkiewicz Pani Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Pani Izabela Baranowska. Pani Dyrektor Bożena Domańska dokonała podsumowania konkursu i ogłosiła wyniki. W kategorii klasy IV-VI w konkursie "Kartka patriotyczna na 100-lecie odzyskania niepodległości " wpłynęło 28 prac z następujących szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Górze, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Górze i Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie.
I miejsce - Lena Panek klasa Va - SP3 Góra,
II miejsce - Emilia Jankowska klasa IV SP1 Góra,
III miejsce - Joanna Paterek klasa V ZSPiP Czernina.
W konkursie "Twarze Niepodległości", który był organizowany dla klas VII-VIII oraz III gimnazjalnych wpłynęło 18 prac z następujących szkół: Szkoły Podstawowej NR 1 w Górze, Szkoły Podstawowej NR 3 w Górze, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie i Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie.
I miejsce - Mateusz Kramarz klasa VII - ZSPiP w Czerninie
II miejsce - Zuzanna Mycyk - klasa VII - SP 1 Góra
III miejsce - Ada Figiel klasa VIII - SP3 Góra
Zwycięzcom wręczone zostaną nagrody podczas Koncertu Galowego Muzyki Patriotycznej w dniu 11 listopada w Domu Kultury w Górze.
Dziękujemy Pani Jolancie Hanusiak-Cebenko za przygotowanie wystawy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.29
MATEMATYCZNI MARATOŃCZYCY
Ogłaszamy listę najlepszych Matematycznych Maratończyków Października.Cieszymy się, że tak duzo uczniów zostało wyróżnionych. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych miesiącach.
IVB
1. Antonicka Magdalena
2. Cebulski Franciszek
3. Dziczuk Przemysław
4. Gulecka Natalia
5. Janiś Jagoda
6. Kleparska Amelia
7. Kochanowski Wiktor
8. Marta Kornicka
9. Kwarta Gabriela
10. Miłaszewicz Ksawery
11. Rudna Gabriela
12. Woźniak KsaweryIVc
1.Boryczka Michał
2. Hałejewski Błażej
3. Horbulewicz Maria
4. Horbulewicz Szymon
5. Lisowska Julia
6. Machowski Kamil
7. Paluszkiewicz Jakub
8. Siecla Hanna
9. Skrzypczak Arek
10. Urbanowicz Justynka
11. Wojtkiewicz MikołajIVd
1. Andrynowski Jakub
2. Czajka Oliwia
3. Dominika Jankiewicz
4. Kujawa Rafał
5. Morawiecka Zuzanna
6. Rydełkiewicz Nikodem
7. Susfał GabrielaVa
1. Felski Marcin
2. Grochowaiak Oliwier
3. Korol Hubert
4. Matkowska Patrycja
5. Pakuła Bartosz
6. Panek Lena
7. Stojanowski Alan
8. Uba ZuzannaIIIA gimnazjum
1. Borysowska Roksana
2. Fijałkowski Kacper
3. Galus Katarzyna
4. Józefów Damian
5. Majewski Kamil
6. Marianpolska Adrianna
7. Michalska Aleksandra
8. Skwarek Kacper
9. Stec Jan
10. Suty Cyprian
11. Zdanowicz Mateusz
IIIB gimnazjum
1. Bodaj Patrycja
2. Garbacz Kamil
3. Godylaewa
4. Hałajewski Mateusz
5. Jóźwiak Łukasz
6. Radzińska Patrycja
7. Radziński Tomasz
8. Rodziewicz Anastazja
9. Skrzypczak Karolina
10. Starzyńska Julia
11. Wolicka Magda
12. Zegleń Dorota
IIIC gimnazjum
13. Dul Dominik
14. Kaszkur Weronika
15. Kosiuba Wojciech
16. Pawłowski Nikodem
17. Wojsiak Aleksandra
IIID gimnazjum
18. Baworowska Natasza
19. Cieiselska Wioleta
20. Michalec Hanna
21. Staniecki Patryk
22. Urbaniak Wiktoria