W dniu 7.12.2018 r. w piątek odbyły się nocne manewry dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze. Hasłem przewodnim zajęć było: "Znajdź klucze, aby nie kluczyć". Najważniejszym celem zorganizowanych zajęć było rozwijanie i doskonalenie kompetencji kluczowych, czyli tych, których wszyscy potrzebujemy do samorealizacji i rozwoju osobistego, do bycia aktywnym obywatelem, do integracji społecznej i zatrudnienia.
Manewry zorganizowały panie Iwona Misztal-Swojak, Elżbieta Ruszkiewicz, Maria Ignaszewska-Nicpoń i Anita Heinze-Kasprzak.
Jedną z części zajęć było szkolenie przeprowadzone przez panów mł. ogn. Łukasza Skotarczyka i st. asp. Łukasza Andrzejewskiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze. Strażacy zapoznali uczniów z zagrożeniami oraz zasadami postępowania w sytuacjach niebezpiecznych dla życia i zdrowia, przypomnieli o zasadach alarmowania właściwych służb, przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Kolejną częścią nocnych manewrów było spotkanie z zaproszonymi gośćmi: panią Barbarą Chrystman-Kurzawa - specjalistą ds. lasu i edukacji i spotkanie z absolwentami naszej szkoły: Adamem Zeidem i Natalią Gulecką. Pani Barbara Chrystman – Kurzawa zaprezentowała zawód leśnik, zachęcała do częstego obcowania z przyrodą, ale podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.
Najwięcej czasu uczniowi poświęcili na ćwiczenie podstawowych umiejętności kluczowych. Uczniowie aktywnie pracowali, a przy tym dobrze bawili się w grupach, wykonując różne zadania i zdobywając symboliczne klucze, zamiast punktów.
W ramach rozwijania kompetencji informatycznych uczniowie pracując w grupie wyszukiwali w Internecie informacji na temat kompetencji kluczowych, a uzyskane informacje przedstawiali w formie pisemnej a później prezentowali je na forum, ćwicząc umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym.
Ponadto każdy uczestnik manewrów indywidualnie wypełnił kwestionariusz wielorakiej inteligencji, mając okazję zastanowić się przy tym nad sposobami i efektami swoich działań i nad towarzyszącymi im emocjami. Dzięki temu uczniowie zwrócili uwagę na swoje mocne i słabsze strony oraz określili rodzaj inteligencji, jaki u nich dominuje. Uzyskane informacje na temat dominującego rodzaju inteligencji dostarczyły wszystkim informacji o tym, jak wykorzystać osobiste cechy w procesie uczenia się, aby uzyskać jak najlepsze efekty.Dzięki temu ćwiczeniu uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że uczymy się przez całe życie i dlatego ciągle trzeba rozwijać umiejętność uczenia się.
Rozwijając podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, podczas zadań pt.: „Biologiczno – chemiczny detektyw”uczniowie wykonywali proste doświadczenia mające na celu wykrycie skrobi w badanych produktach oraz ustalenie z jaką substancją mają do czynienia, na podstawie wykrytego odczynu jej roztworu, na co wskazywała zmiana barwy odpowiednio wykorzystanego wskaźnika.
W ramach rozwijania kompetencji matematycznych uczniowie grupowo wykonywali zadania i łamigłówki logiczne.
Po umysłowym wysiłku towarzyszącym wykonywanym zadaniom nastąpił pełny relaks podczas konkursu „Mam talent”, podczas którego chętni uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Dzięki panującej radosnej i przyjaznej atmosferze niektórzy mogli odkryć swoje talenty, do których się wcześniej nie przyznawali, nawet przed sobą. Dzięki rozwijaniu kompetencji świadomość i ekspresja kulturalna, podczas zabawy, mogliśmy wszyscy docenić znaczenie twórczego wyrażania swoich doświadczeń i uczuć za pośrednictwem różnych środków wyrazu, w tym muzyki, tańca a także zrozumieć znaczenie czynników estetycznych w życiu codziennym.Przy muzyce i tańcu można było odpocząć po wysiłku umysłowym, odstresować się, miło spędzić czas i lepiej poznać siebie i innych.
Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim uczniowie ćwiczyli śpiewając piosenki w tym języku oraz rozwiązując proste zadania o treści chemicznej, dotyczące kwasów i soli, do których polecenia sformułowane były w języku angielskim.
W ramach rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich wybrani uczniowie wzięli udział w rozmowie kwalifikacyjnej, starając się o pracę, w wybranej przez siebie firmie. Wszyscy mogliśmy podziwialiśmy kreatywność i przedsiębiorczość naszych kolegów i doceniać ich odwagę i zaangażowanie. Ponadtopraca w grupach, współpraca, podział zadań, wzajemne życzliwe relacje, nawiązywanie nowych znajomości a zwłaszcza wspólnie spędzony czas, wszystko to sprzyjało rozwojowi kompetencji społecznych.
Ponieważ umiejętności kluczowych nie realizuje się jako odrębnej dziedziny aktywności, ale włącza się je w obręb konkretnych przedmiotów poprzez dobór odpowiednich metod i form kształcenia dlatego manewry pod hasłem „Znajdź klucze, aby nie kluczyć” były doskonałą formą ich realizacji . Ważne aby absolwent szkoły był wyposażony nie tylko w wiedzę, ale także w konkretne umiejętności, takie które pomogą mu radzić sobie w nowej rzeczywistości społecznej i gospodarczej. Zrealizowane zadania, działania, doznane przeżycia i atmosfera tych zajęć przyczyniły się do wzrostu świadomości uczniów, do zwiększenia ich motywacji do nauki, pracy nad sobą i do szukania nowych dróg osobistego rozwoju.
Ważne aby wszyscy oni szukali kluczy, które otwierają różne drzwi, aby szukali kluczy aby nie kluczyć …