W związku z panującą falą upałów zmieniamy godziny zajęć lekcyjnych oraz rozkład jazdy autobusów:
Podwale - zajęcia:
1. 800 - 830
2. 840 - 910
3. 920 - 950
4. 1000 - 1030
5. 1045 - 1115
6. 1125 - 1155
Obiad (Podwale) wydawany będzie od godz. 1030 do godz. 1130
Poznańska - zajęcia:
1. 800 - 830
2. 840 - 910
3. 920 - 950
4. 1000 - 1030
5. 1040 - 1110
6. 1125 - 1155
7. 1200 - 1230
Obiady (Poznańska) wydawane będą od godz. 1030
Rozkład jazdy autobusów na okres 13-18 czerwca 2019 r.:
Godziny ranne zostają bez zmian.
Godziny popołudniowe:
Czwartek:
• Borszyn Wielki, Borszyn Mały, Kruszyniec, Włodków Dolny: 1120
• Wszystkie miejscowości: 12.40 (12.30 Sławęcice, Chróścina, Witoszyce, Radosław, Nowa Wioska)
Piątek:
• Borszyn Wielki, Borszyn Mały, Kruszyniec, Włodków Dolny: 1120
• Wszystkie miejscowości: 12.00
• Borszyn Wielki, Borszyn Mały, Kruszyniec, Włodków Dolny: 1240
Poniedziałek:
• Borszyn Wielki, Borszyn Mały, Kruszyniec, Włodków Dolny: 1120
• Wszystkie miejscowości: 1240 (1230 Sławęcice, Chróścina, Witoszyce, Radosław, Nowa Wioska)
Wtorek:
• Borszyn Wielki, Borszyn Mały, Kruszyniec, Włodków Dolny: 1120
• Wszystkie miejscowości: 1240 (1230 Sławęcice, Chróścina, Witoszyce, Radosław, Nowa Wioska)
Zmiany godziny zajęć lekcyjnych oraz rozkładu jazdy autobusów
KAHOOT - nietypowy konkurs matematyczny
Każdy uczeń potrafi świetnie posługiwać się smartfonem, tabletem czy laptopem. Nasza szkoła wykorzystała te umiejętności i zorganizowała interaktywny konkurs matematyczny z zastosowaniem właśnie sprzętu elektronicznego i platformy Kahoot. Konkurs realizowany był w ramach dofinansowania w programie Dolnośląskie Małe Granty 2019.
Wszyscy lubimy quizy, konkursy, teleturnieje i zdrową rywalizację, a do tego jeszcze telefony i konkurs matematyczny stał się wspaniałą zabawą.
Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna.
klasa IV b1.Jagoda Janiś
2.Ksawery Miłaszewicz
3.Wiktor Kochanowski
klasa Vd1.Oliwia Plewka
2.Inga Rękosiewicz
3.Paweł Raina
klasa VI c1.Julia Kucharska
2.Mateusz Knihnicki
3.Mikołaj Adamski
klasa VII c1.Ewa Kucharska
2.Igor Noga
3.Szymon Rosiński
klasa VIII a1.Emilia Kucharska
2.Oliwia Tomaszczyk
3.Mateusz Weidlich
klasa III a Gimnazjum1.Kacper Fiałkowski
2.Kamil Majewski
3.Patryk AdamczakPodsumowanie konkursu i wręczenie nagród, nastąpi na happeningu pod hasłem - "Spotkanie z królową nauk", który odbędzie się 18.06.2019 r. Nagrody za konkurs zakupione zostały w ramach realizacji projektu "Maraton matematyczny", na który szkoła uzyskała dofinansowanie prawie 5 tys złoty.
Gratulujemy wspaniałych wyników i wspaniałej zabawy matematyką.
Projekt "Maraton matematyczny" dofinansowany został z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.36
Przygoda z rowerem
Przygotowanie do naszego pierwszego egzaminu na kartę rowerową rozpoczęliśmy już we wrześniu 2018 r. W czasie zajęć z techniki pod kierunkiem pana Daniela Lisa poznawaliśmy budowę roweru, jak również przyswajaliśmy teorię dotyczącą zasad ruchu drogowego. Otaczająca nas kolorystyka znaków drogowych do tej pory była dla nas nieznana. Po tych zajęciach jesteśmy gruntownie przygotowani do samodzielnego poruszania się rowerem w miejscach publicznych. Punktem kulminacyjnym naszych przygotowań był egzamin na kartę rowerową, który odbył się 12 czerwca 2019 r. W wydarzeniu tym brało udział 67 uczniów z klas IV, V i VI. Egzaminatorem był policjant z Komendy Powiatowej Policji. Po bardzo emocjonujących chwilach każdy z nas otrzymał prawo do poruszania się rowerem. Życzymy wspaniałych wrażeń podczas bezpiecznej jazdy i setki przejechanych kilometrów.
4
Jacek Kulesza - najlepszy strzelec Manewrów
11 czerwca 2019 r. czworo uczniów naszej szkoły: Jacek Kulesza, Mateusz Górczak, Bartosz Mastalerz i Maciej Uściło, reprezentowało szkołę w IX Młodzieżowych Manewrach Wojskowo-Ratowniczo-Gaśniczych. Uczniowie mieli do pokonania dziewięć konkurencji: udzielenie pomocy poszkodowanemu - pierwsza pomoc przedmedyczna, rzut granatem, przeprawa, tor przeszkód, transportowanie rannego na polu walki, konkurencja strzelecka, budowa stanowiska strzeleckiego i dwie konkurencje strażackie. Uczniowie zajęli II miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa, natomiastJacek Kulesza okazał się najlepszym strzelcem Manewrów wśród wszystkich drużyn. Gratulujemy wytrwałości (przez cały dzień było bardzo gorąco). Opiekunem uczniów była p. Anna Panocha
12
Bal Gimnazjalny i Ósmoklasisty
7 czerwca był dla uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjum dniem szczególnym. W tym dniu odbył się "Bal Gimnazjalny i Ósmoklasisty"
Bal rozpoczął się o godzinie 1700 uroczystym polonezem.
Następnie głos zabrały: Pani Dyrektor Bożena Domańska, wicedyrektorzy: Anita Heinze – Kasprzak i Teresa Kajzer, które podziękowały uczniom za przepiękne wykonanie poloneza oraz nauczycielom wychowania fizycznego: p. Marii Głowackiej, Monice Burdziuk i Dorocie Jurewicz za jego przygotowanie.
W imieniu uczniów głos zabrali: uczennica klasy IIId Nicola Podgórska oraz uczeń klasy IIIa Tomasz Rząsa, którzy skierowali gorące podziękowania do nauczycieli i wychowawców.
W imieniu rodziców głos zabrała pani Magdalena Niedźwiecka, która złożyła podziękowania dyrekcji szkoły oraz nauczycielom,
Wychowawcy klas otrzymali od uczniów podziękowania i kwiaty.
Uczestnicy balu dali się ponieść dobrej zabawie i pozytywnej energii, której nie było końca.
Naszym absolwentom życzymy, aby dobrze wykorzystali zdobytą wiedzę w planowaniu swojej życiowej drogi. Wierzymy, że wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz gimnazjalnego będą zgodne z Waszymi oczekiwaniami i pozwolą dostać się do wymarzonej szkoły średniej.
Powodzenia!!!15
Wycieczka do Złotego Stoku.
W dniach 03–05 czerwca 2019r. odbyła się wycieczka klas VIIIB i VIIb do Złotego Stoku, pięknego zakątka Dolnego Śląska, miasta położonego w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Sudetów.
Wycieczka okazała się doskonałą zabawą, w czasie której bardzo aktywnie spędziliśmy czas. Poznaliśmy tajemnice Starej Kopalni Złota, zobaczyliśmy klejnot górnictwa z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Sztolnię Ochrową - klejnot górnictwa.
W kopalni podróżowaliśmy Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, oraz byliśmy uczestnikami “gorączki złota", które własnoręcznie wypłukiwaliśmy.
Wiele emocji dostarczył nam wieczorny, podziemny 200 m spływ łodzią w zalanej wodą części Sztolni Gertruda oraz "LASER TAG" - paintball elektroniczny w podziemiach na terenie kopalni.
Natomiast w Średniowiecznej Osadzie Górniczej uczestniczyliśmy w warsztatach fizyki eksperymentalnej. Zwiedzanie Parku okazało się podróżą w czasie do średniowiecza wraz z przejściem przez pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończył się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Średniowieczny Park Techniki stanowi replikę osady górniczej, wyposażonej w urządzenia skonstruowane w skali 1:1 na podstawie rycin oraz opisów Georgiusa Agricoli. Jest to jedyna taka atrakcja w Europie.
Na zajęciach w ESCAPE ROOM (pokoje zagadek) - Lew, czarownica i stara szafa,Trójkąt Bermudzki, Tajemnica Sztolni Czarnej, mieliśmy możliwość poczuć się, jak bohaterowie gry komputerowej.Celem było wydostanie się z zamkniętego pokoju przed upływem czasu. Rozwiązywaliśmy zagadki, łamaliśmy szyfry i szukaliśmy klucza, dzięki któremu mogliśmy otworzyć drzwi. Miejsce to szczególnie rozwijało umiejętności współpracy oraz uczyło działania pod presją czasu.
W pełnym umundurowaniu i z ochraniaczami, uczestniczyliśmy w Paintballowym zawrocie głowy na poligonie. Duży, zalesiony obszar na obrzeżach Złotego Stoku był idealnym miejscem do gry, pełnym naturalnych przeszkód drzew i krzewów. Gra odbywała się przy użyciu profesjonalnych markerów i kulek z farbą jako amunicji.
W ostatnim dniu pobytu mogliśmy pokonać własne lęki na sztucznej ściance alpinistycznej oraz w zawodach strzeleckich: strzelania z łuku i karabinu paintballowego do celu.
Pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka okazała się świetną zabawą z dużą dawką humoru a piękna pogoda dopełniła całości.
Małgorzata Turkowska, Iwona Błaszczyk
2
Sześciodniowa wycieczka na Majorkę!
Uczniowie naszej szkoły już trzeci raz byli na zagranicznej wycieczce. Byliśmy już w Danii i Szwecji, na Malcie a tym razem p. Anna Panocha zabrała grupę na Majorkę. Od 25 do 30 maja 2019 r. uczniowie spędzili czas na wyspie na Balearach, na Morzu Śródziemnym. Podczas tych sześciu dni był czas na zwiedzanie, rozgrywki sportowe i odpoczynek. Dla wielu, atrakcją był lot samolotem, mimo strachu lot w obie strony był bardzo spokojny i komfortowy.Zwiedziliśmy mnóstwo wspaniałych miejsc. W stolicy, Palma de Mallorca: Stare Miasto Caso Antiguo z przepięknymi i malowniczymi uliczkami i kamienicami. Katedrę La Seu, letnią rezydencję Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej Palau de l’Almudaina. Byliśmy w ogromnym porcie Puerto de Palma de Mallorka. Czas wykorzystaliśmy również na lekcję geografii. W jaskiniach Ceweas de Genova mogliśmy zobaczyć przepiękne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Były to niesamowite wrażenia, nacieki skalne tworzyły się przez setki lat. Niektóre z nich przyjęły niesamowite kształty, znalazły się stalagmity w kształcie żaby, kobiety z dziećmi, stalaktyty w formie anioła, krzyża, czy nawet statuy wolności.Wrażeń było mnóstwo. Uczniowie mieli również czas na odpoczynek, na przepięknych plażach. Rozegraliśmy również mecz w siatkówkę. Zadowoleni wróciliśmy ok 4 rano do domu i już planujemy wycieczkę w przyszłym roku.
1
Zajęcia edukacyjne w innej formie
Uczniowie klasy IV c mogli uczestniczyć w bardzo interesujących zajęciach edukacyjnych. Pod opieką wychowawcy p. Anety Grabowskiej i nauczyciela wspomagającego p. Małgorzaty Szczepaniak udali się do Głogowa, gdzie uczestniczyli w zajęciach w Powiatowej Straży Pożarnej. Tam wzięli udział w programie edukacyjnym „Ognik”. Mogli zapoznać się z pracą strażaków, wysłuchać ciekawych informacji na temat zagrożeń, następnie jak właściwie reagować. Uczniowie byli zachwyceni, kiedy otrzymali stroje, mogli wchodzić po drabinie, włączać syrenę. Wielką niespodzianką był pokój, w którym dokonuje się symulacji pożarowej.
Uczniowie wraz z opiekunami, bardzo dziękują za możliwość wzięcia udziału w tak ciekawej lekcji w terenie
23
Poznajemy pracę bankowca
W dniu 7 czerwca uczniowie klasy V b, w ramach zajęć z wychowawcą, gościli pracownika Banku PKO w Górze p. Joannę Murchę. Przybyła ona na zaproszenie opiekunek SKO w ramach współpracy szkoły z bankiem. Piątoklasiści wzięli udział w zajęciach, które przybliżyły im pracę bankowca. Poznali oni cechy, którymi musi dysponować kandydat na pracownika banku. Pani Murcha przedstawiła też szeroki wachlarz ofert, które ta instytucja kieruje do swoich klientów. Pani Joanna przeprowadziła mini quiz sprawdzający zdobytą wiedzę uczniów i najaktywniejszych nagrodziła bankowymi gadżetami.
Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz, Marzena Gardys
Bankowe zajęcia w klasach I-III
W czwartek 6 czerwca w klasach młodszych gościła p. Aneta Kamińska, która jest pracownikiem Banku PKO. Przeprowadziła ona trzy zajęcia z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich. Najmłodsi pozyskali nowe informacje na temat naszej rodzimej waluty. Pani Aneta przypomniała dzieciom jakie mamy monety i banknoty polskie, czym one się różnią i jakie mają zabezpieczenia. Drugoklasiści oglądali walutę euro i rozmawiali o niej. Uczniowie dowiedzieli się, w jakich państwach ta waluta występuje. Dokonywali oni prostych obliczeń zamiany euro na złotówki i odwrotnie. Najstarsi uczniowie z tej grupy wiekowej poznawali pojęcia bankowe. Pani Kamińska przeprowadziła też mini konkurs zdobytej wiedzy. Zajęcia te przybliżyły uczniom informacje niezbędne do codziennego funkcjonowania, jak również pokazały pracę i zawód bankowca.
Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz