Dnia 8 listopada w Szkole Podstawowej Nr 3 spotkaliśmy się o godzinie 1000 na uroczystości pod hasłem: Idee niepodległości i wolności w malarstwie polskim. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością: w imieniu pani Burmistrz pani Naczelnik Wydziału Oświaty Izabela Baranowska, przewodnicząca Rady Rodziców pani Iwona Stocka oraz panie: dyrektor Bożena Domańska, wicedyrektor Teresa Kajzer i wicedyrektor Anita Heinze -Kasprzak.
Idea powstania żywych obrazów pojawiła się w tej szkole już 3 lata temu jako efekt projektu edukacyjnego „Wehikuł czasu” autorstwa pani Anety Grabowskiej i Joanny Zembroń. Pomysł tak bardzo spodobał się uczniom i pomysłodawcom, że zabawa w teatr malowany obrazem, trwa do dzisiaj, a żywe obrazu uświetniają wiele wydarzeń o charakterze lokalnym.
Do wspólnego projektu zatytułowanego „Żywe obrazy. Idee wolności i niepodległości w malarstwie polskim” nasza szkoła zaprosiła uczniów Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie. Zaproszeni uczniowie pod opieką pani Renaty Glińskiej przygotowali spektakl słowno-muzyczny ze znakomitą interpretacją żywego obrazu „Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska” Jana Matejki. Uczniowie przedstawili w formie narracji tło społeczno-polityczne dzieła, wyjaśnili symbolikę stroju i rekwizytów. Całość artystyczna została uświetniona znakomitą muzyką filmową oraz piosenką wykonaną przez wszystkich uczniów.
Żywe obrazy stały się tworzywem, który z kolei uczniowie naszej szkoły – z klasy Va i Via zamienili w fotografię pokazaną w formie prezentacji multimedialnej. Wykorzystali w tym celu twórczość Artura Grottgera, który stworzył cykl niezwykle poruszających obrazów z serii „Polonia”, „Lituania”, „Wojna”. Obrazy zatytułowane „Powstanie styczniowe”, „Na pobojowisku”, „Widzenie”, zostały przygotowane na języku polskim w plenerze przez uczniów klasy VI a i ich opiekunkę Joannę Zembroń.
Projektem, na który porwali się również uczniowie koła teatralnego z klasy Va i VI a było przedstawienie żywego obrazu słynnej „Bitwy pod Grunwaldem” autorstwa Jana Matejki. Obrazowi towarzyszyła muzyka Czesława Niemena.
W spotkaniu udział wzięły także uczennice koła muzycznego pod opieką pana Mariusza Ratajczaka, które zakończyły spotkanie piosenką „Niepodległa, niepokorna”.
Dekoracje przygotowały panie Jolanta Hanusiak-Cebenko oraz pani Aneta Grabowska, która stała się także autorką wzruszającej prezentacji multimedialnej, poświęconej idei polskości i rozumieniu tożsamości narodowej. Swoją prezentacją rozpoczęła nasze przedstawienie.
To było ciekawe i poruszające artystycznie doświadczenie, pozwalające nie tylko zachować pamięć o ważnych dla Polski wydarzeniach, ale i integrować się w środowisku lokalnym oraz wymieniać doświadczeniami artystycznymi z innymi szkołami.
Joanna Zembroń