Rada Rodziców zaprasza
Trójka recytacją stoi
Wszystko jest poezją, każdy jest poetą...
Dnia 5.03.2024 roku w Domu Kultury w Górze odbyły się gminne eliminacje
XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK. Nasi uczniowie
zaprezentowali wysoki poziom literacki i recytatorski. Wśród prezentacji pojawiły się
utwory Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego czy Szymborskiej. Były wiersze bardzo
poważne, traktujące o przemijaniu, ale także takie, które podnoszą na duchu, stanowią
natchnienie i bawią.W kategorii młodsi:
I miejsce – Ewa Knihnicka z klasy IV a – (opiekun p. E. Berus-Panek)
II miejsce – Hanna Szelążek z klasy IV b – (opiekun p. J. Dawid)
III miejsce – Wojciech Tekieli z klasy V b – (opiekun p. J. Nowacka)
wyróżnienie:
Maria Wołowska – klasa V a – (opiekun p. J. Dawid)
Joanna Pałysa – klasa IV b – (opiekun p. J. Dawid)W kategorii starsi:
I miejsce – Zuzanna Sajdak z klasy VIII a (opiekun E. Berus-Panek)
II miejsce – Helena Walencka z klasy VII a (opiekun E. Berus-Panek)
Ocenie podlegał: dobór repertuaru, wartość artystyczna utworu, interpretacja tekstu,
kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.
Komisja konkursowa zakwalifikowała wyżej wymienione osoby do etapu
powiatowego, który odbędzie się 26 marca 2024 roku.
TROPEM WILCZYM - BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Dziewiątka najlepszych w biegu na dystansie 1963 m.
I miejsce Adam Lorek (klasa 5 b),
II m-ce Jakub Dąbrowski ( klasa 4 a),
III m-ce Bartosz Woźniak ( klasa 5 c),
IV m-ce Klaudia Rusinek ( klasa 5 b ),
V m-ce Antoni Korol ( klasa 5c ),
VI m-ce Wojciech Tekieli ( klasa 5 b),
VII m-ce Blanka Dziewic ( klasa 4a ),
VIII m-ce Miłosz Małkiewicz ( klasa 5c ),
IX m-ce Kacper Garbacz ( klasa 5c ).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom.53
TROPEM WILCZYM - BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Dzisiaj - 1 marca 2024 r. - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Górze uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przystąpiliśmy do międzynarodowego projektu “Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W ramach zajęć uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w lekcji otwartej przeprowadzonej przez panią Elżbietę Maćkowską oraz panią Joannę Nowacką. Dowiedzieli się kim byli bohaterowie dnia dzisiejszego, w jaki sposób walczyli i przeciw komu. Poznali nazwiska najważniejszych z nich oraz historię herosów tegorocznej edycji projektu: Ewy Stolarskiej, ps. Ewa - Wir, Bolesława Kontryma, ps. Żmudzin, Jerzego Mietkowskiego, ps. Zawada i Jana Rodowicza, ps. Anoda. Wszyscy z nich byli również uczestnikami Powstania Warszawskiego a w bieżącym roku obchodzimy 80.rocznicę tego zrywu. Następnie uczniowie dowiedzieli się o działalności Żołnierzy Niezłomnych na terenie Góry i gminy Góra - tu pani Elżbieta Maćkowska zaprezentowała szereg ciekawych informacji.
Kolejnym punktem tego dnia był bieg na dystansie 1963 m. Wszyscy uczniowie wzięli w nim udział a dziewięciu z nich otrzymało medale i dyplomy za najlepsze wyniki: I miejsce Adam Lorek (klasa 5 b), II m-ce Jakub Dąbrowski ( klasa 4 a), III m-ce Bartosz Woźniak ( klasa 5 c), IV m-ce Klaudia Rusinek ( klasa 5 b ), V m-ce Antoni Korol ( klasa 5c ), VI m-ce Wojciech Tekieli ( klasa 5 b), VII m-ce Blanka Dziewic ( klasa 4a ), VIII m-ce Miłosz Małkiewicz ( klasa 5c ), IX m-ce Kacper Garbacz ( klasa 5c ). Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom.
Ostatnim punktem naszego dnia były wspaniałe zajęcia przeprowadzone przez harcerzy ZHP Góra: druha pwd. Kajetana Zontka - drużynowego 20 Górowskiej Drużyny Harcerskiej Dragon, druhnę Kornelię Kisałę, harcerzy Sebastiana Biela, Szymona Chmielewskiego, Urszulę Bienert, Wojciecha Bienerta, Martynę Gałę, Martynę Gronowicz, Lenę Rzeźnik. Uczniowie nauczyli się szyfrowania: alfabet Morse’a, czekoladka, szyfr komórkowy oraz GA-DE-RY-PO-LU-KI. Ponadto poznali różne okrzyki, pląsy i dostali zaproszenie na zbiórki harcerskie oraz pamiątkowe przypinki.
Koordynatorem projektu była pani Joanna Nowacka. Ponadto organizatorami były panie Iwona Misztal - Swojak i Maria Głowacka.
Szczególne podziękowania należą się pani Elżbiecie Maćkowskiej, drużynowemu pwd. Kajetanowi Zontkowi, przewodniczącej Rady Rodziców pani Patrycji Baran, wiceprzewodniczącej Rady Rodziców pani Małgorzacie Dańko oraz wspaniałym rodzicom klasy 4c: pani Natalii Bordulak, pani Ewie Maśluk, pani Ewie Wojtkiewicz i pani Katarzynie Grabani.
Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
128
Prezentacja - Historia pieniądza
W dniu 27 lutego trzecioklasiści zapoznali się z historią pieniądza. Była ona dość szczegółowo przedstawiona w prezentacji pod tym samym tytułem. Zawierała informacje dotyczące pierwszych płacideł, monet oraz wprowadzenia pieniędzy papierowych. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie bite są monety i kto je kolekcjonuje. Przy okazji przypomnieli sobie znaczenie pojęć moneta, banknot, awers i rewers, karta płatnicza, bankomat. To tylko niektóre z informacji zawartych w prezentacji. Trzecioklasiści z uwagą oglądali przygotowany materiał gdyż wiedzieli, że po jego obejrzeniu swoją wiedzę ekonomiczną sprawdzą w quizie, a za jego bezbłędne rozwiązanie otrzymają drobne nagrody.
„Codziennie coś pysznego”
Taką nazwę jadalni na ul. Podwale wymyślili uczniowie klas I-III w głosowaniu, w którym zgłaszali swoje kreatywne propozycje. Nazwa podoba się dzieciom i kucharkom, które codziennie dokładają starań, aby obiadki były smaczne, zdrowe i odpowiednio zbilansowane.
W jadalni powstaje mała galeryjka za sprawą prac, malowanych na płótnie przez naszych uczniów w świetlicy. Różnobarwne obrazy i żywe kolory świetnie się komponują z kolorami na talerzach smakoszy. Jak mówi powiedzenie „Je się oczyma”.
Już jutro nasza szkoła uczestniczy w Biegu z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Trzecioklasiści sprawdzają swoją wiedzę ekonomiczną
W dniu 27 lutego zaraz po obejrzeniu prezentacji multimedialnej – Historia pieniądza – uczniowie klas trzecich przystąpili do rozwiązywania quizu dotyczącego omawianego tematu. Był to test wyboru i składał się z szesnastu pytań odczytywanych przez nauczycieli. Okazało się, że aż 22 trzecioklasistów rozwiązało ten quiz bezbłędnie. Gratulujemy dużej wiedzy ekonomicznej i życzymy dalszych sukcesów!!!
Kubeczkowe zmagania, czyli ciąg dalszy kodowania
Kolejna nasza fotorelacja dotyczyć będzie kodowania na macie z wykorzystaniem kolorowych kubeczków. Zabawa ta doskonale rozwija u dzieci koncentrację, orientację przestrzenną oraz logiczne myślenie. Wymienione kompetencje przydadzą się w przyszłości każdemu dziecku. Uczniowie po raz pierwszy spotkali się z matą do kodowania i tworzyli obrazy wykorzystując podane kody. Była to doskonała zabawa stwarzająca możliwość pracy w grupie, co jest jeszcze niezmiernie trudne u pierwszoklasistów. Kolejne spotkanie w ramach realizowanej innowacji „Kodowanie na dywanie” przebiegło niezwykle szybko i wywołało u dzieci dużo pozytywnych emocji.
Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz
13
Z wizytą w Sezamie
W dniu 28 lutego uczniowie klasy I b Szkoły Podstawowej Nr 3 w Górze udali się na wycieczkę do sklepu spożywczego Sezam. Zostali bardzo mile przywitani przez personel pawilonu oraz jego kierownika panią Magdalenę Berus. Uczniowie obejrzeli wszystkie działy znajdujące się w sklepie. Zapoznali się z ich asortymentem. Odczytywali nazwy i ceny niektórych produktów, wymieniali będące w sprzedaży warzywa i owoce. Pierwszaki zobaczyły też zaplecze sklepu – biura pracowników, chłodnie i magazyny. Pani Magda w bardzo ciekawy sposób opowiadała o sklepie i jego pracownikach, jak również odpowiadała na pytania dzieci. Każde z nich zrobiło też w Sezamie samodzielnie drobne zakupy. Na koniec wycieczki na maluchy czekała wspaniała niespodzianka. Zostały one obdarowane kolorowymi balonami oraz licznymi słodkościami. Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele SP3 Góra składają gorące podziękowania całemu personelowi sklepu Sezam, jego kierowniczce, a w szczególności pani Monice Grochowiak pełniącej funkcję Prezesa PSS Społem za wspaniałą lekcję małej ekonomii.
Wioleta Leśniak, Jolanta Wilkosz
33