• MOJE RĘCE POTRAFIĄ CORAZ WIĘCEJ

• „W rękach niektórych i glina diamentem się staje…”

Opracowały:

Wioleta Leśniak i Jolanta Wilkosz

nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

Szkoły Podstawowej Nr 3

im. Władysława Broniewskiego w Górze

Celowość prowadzenia innowacji

Potrzeba wprowadzenia innowacji wypływa z konieczności rozwijania sprawności manualnych dzieci. Z obserwacji wynika, że maluchy mało lepią z plasteliny, malują, rysują, nie korzystają  z przyborów do tego służących, chociaż mają do nich dostęp. Dzieci zdecydowanie częściej sięgają po środki audiowizualne, oglądają telewizor, grają na tablecie czy komputerze. Przychodząc do szkoły mają problemy grafomotoryczne. Rozwijając zdolności manualne dziecka wspomagamy jego ogólny rozwój. Dodatkowo wpływa to na ich wyobraźnię i kreatywność.

Cele innowacji pedagogicznej

- rozwijanie zdolności manualnych

- zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami robótek ręcznych: szycie, cerowanie, haftowanie, szydełkowanie, robienie na drutach

- wyrabianie poczucia estetyki

- rozwijanie u uczniów wyobraźni, pomysłowości, planowania oraz przewidywania

- zapoznanie z zasadami bezpiecznego posługiwania się igłą, nożyczkami, szpilkami, drutami, szydełkiem itp.

-  kształtowanie nawyków dobrej organizacji pracy

- uczenie wytrwałości w dążeniu do osiągania obranego celu

- doskonalenie umiejętności pracy w grupie

- kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych

Opis innowacji

Proponowana innowacja będzie realizowana w oparciu  o posiadaną bazę bez dodatkowych nakładów finansowych. Obejmie ona chętnych uczniów klas IIb i IIc. Zajęcia pozalekcyjne w ramach innowacji prowadzone będą co drugi tydzień w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych. Będą ćwiczone na nich umiejętności praktyczne z zakresu edukacji technicznej stanowiące rozszerzenie treści programowych. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o  metody pokazu, pomiaru, obserwacji, działania praktycznego, a także liczne metody aktywizujące. W ramach spotkań drugoklasiści poznają różne rodzaje ściegów ręcznych. Nabędą też umiejętność przyszywania guzików, naprawiania odzieży, haftowania, robienia na drutach i szydełku. Będą mieli możliwość tworzenia przedmiotów użytkowych  – biżuterii, pisanek, zabawek, ubranek dla lalek…  Dzieci na zajęciach zrelaksują się i ciekawie spędzą czas wolny. Spotkania te będą stanowiły doskonały sposób na oderwanie się od gier komputerowych oraz telewizji. Nabyte umiejętności wykorzystane będą w przyszłości.

Zasady ewaluacji, z uwzględnieniem przewidywanych

efektów innowacji

Uczeń:

- zwiększy swoją sprawność manualną rąk, udoskonali precyzję ruchów

- nabędzie umiejętność wykonywania różnorodnych robótek z zastosowaniem igły, drutów, szydełka, itp.

- rozwinie wrażliwość estetyczną, sumienność i dokładność

- wdroży w działanie zasady planowania własnej pracy

- przyswoi zasady BHP obowiązujące podczas wykonywania różnorodnych prac       z użyciem narzędzi

- odreaguje nadmiar emocji i napięcia

- wyćwiczy koordynację oka i ręki, wyostrzy spostrzegawczość i koncentrację uwagi

- będzie zgodnie współpracować z innymi

- podwyższy własny poziom samooceny i samoakceptacji oraz nabędzie większej pewności siebie

- pozna sposoby zagospodarowania wolnego czasu

Zagadnienia do realizacji:

Poznanie podstawowych ściegów szycia ręcznego

Wyszywanie serwetki

Przyszywanie guzików

Komponowanie obrazów z guzików i koralików

Wyszywanie wzorów na kartce

Reperowanie ubrań, cerowanie

Wykonywanie przedmiotów użytkowych – piłeczka, igielnik, portfelik

Nauka nabierania oczek oraz podstawowego ściegu na drutach

Wykonanie szalika

Nauka prostego ściegu szydełkowego

Wykonanie serwetki

Ozdabianie pisanek cekinami

Wykonywanie pomponów – kurczaczek wielkanocny

Wykonywanie biżuterii z elementów ozdobnych

Poznanie techniki decoupage  - oklejanie pojemników

Czas trwania

Innowacja prowadzona będzie w klasach II b i II c i obejmie wszystkich chętnych uczniów. Zajęcia prowadzone będą od października 2018 r. do maja 2019r. w co drugi czwartek w ciągu dwóch godzin lekcyjnych.

Sposoby ewaluacji

Aby sprawdzić skuteczność innowacji oraz to, jakie efekty przyniosła ona użyte będą następujące narzędzia:

- ankieta dla rodziców

- ankieta dla uczniów

Ponadto ewaluacja będzie  prowadzona  poprzez  rozmowy  z dziećmi i ich rodzicami,  obserwację, galerię zdjęć, wystawę prac dziecięcych,  dekoracje korytarza szkolnego